بیم خطی؛ سنسور دزدگیر باغ و اماکن

Picture of مدیرسایت
مدیرسایت
کاربرد بیم خطی در حفاظت از اماکن

فهرست مطلب معرفی بیم خطی

بیم خطی یکی از سنسور های دزدگیر اماکن برای فضای باز با متراژ بالا است. که از نظر اقتصادی و عملکرد بهترین سنسور برای متراژ های بالا به حساب می آید. پس اگر قصد نصب دزدگیر برای باغ، ویلا، مزارع کشاورزی، دامداری و حتی خانه خودتان را دارید، بیم خطی بهترین انتخاب برای شماست. برای آشنایی بیشتر با این سنسور تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سلکوسیستم در این مقاله علاوه بر معرفی سنسور بیم خطی، یک راهنمای خرید بیم خطی برای متراژ های مختلف را تهیه کرده، تا در صورت نیاز به راحتی بتوانید خریدتان را انجام دهید. 

بیم خطی چیست؟

بیم خطی یا لیزری در واقع در کنار چشمی دزدگیر، یکی از سنسور های حرکتی برای دزدیگر اماکن و باغ است. این سنسور لیزری با استفاده از یک فرستنده و یک گیرنده ی مادون قرمز کار میکند. فرستنده به صورت مداوم یک پرتو مادون قرمز را به سمت گیرنده میفرستد. و تا زمانی که این ارتباط بین فرستنده و گیرنده توسط این پرتو مادون قرمز برقرار باشد، مدار در حالت نرمال قرار دارد و دزدگیر غیرفعال میماند. اما همین که هر چیزی باعث قطع شدن این خط دید مستفیم بشود یعنی پرتو نوری به گیرنده نرسد، مدار سمت گیرنده به حالت آلارم در می‌آید و دزدگیر شروع میکند به آژیر کشیدن، تماس گرفتن و SMS دادن به مالک.

یعنی در واقع بیم های خطی یک نوع دیوار فرضی با استفاده از پرتو های نوری ایجاد میکنند که اگر کسی بخواهید از آن عبور کند، این دیوار لیزری آن را تشخیص میدهد و دزدگیر را فعال میکند.

برای خرید بیم خطی میتوانید به صفحه ی « قیمت بیم خطی » مراجعه کنید تا از مشخصات و قیمت روز بیم های خطی مختلف آشنا شوید.

بیم خطی دو خط برای حفاظت از وردی اماکن

معنی بیم خطی چیست؟

بیم یا همان BEAM به معنی پرتو ( نوری ) است. منظور از بیم خطی یعنی پرتوهایی که به صورت یک خط صاف منتشر میشوند.

در بیم خطی دزدگیر اماکن هم، بین فرستنده و گیرنده یک پرتو نوری به صورت خطی وجود دارد. و همین باعث شده تا به این سنسور بیم خطی بگویند.

کاربرد بیم خطی

خب نحوه ی عملکرد بیم خطی دزدگیر را بررسی کردیم. اما بپردازیم به کاربرد بیم خطی:

همانطور که گفته شد، بیم های خطی در فضای باز نصب میشوند و میتوانند متراژ زیادی را پوشش بدهند. به همین منظور میتوانیم از بیم های خطی در موارد زیر استفاده کنیم.

 • دیوار، پنجره و ورودی های ویلا یا خانه های ویلایی
 • اطراف باغ و مزارع کشاورزی که از پوشش دیورا استفاده نمیکنند
 • دیوار های دامداری، مرغداری، گلخانه ها و یا هرگونه محل پروش حیوان یا گیاه
 • ورودی های پارکینک، دروازه  و روی دیوراها
 • راهروهای ورودی یا اطراف ساختمان
 • موزه، نمایشگاه و انبار های بزرگ
بیم خطی میتواند یکی از بهترین و به صرفه ترین جایگزین ها برای چشمی های وزنی فضای باز باشند. چون چشمی های وزنی فضای باز معمولا متراژ بسیار پایینتری نسبت به بیم های خطی را پوشش میدهند و برای استفاده از آنها در متراژ بالا باید از چندین چشمی استفاده کرد، که از نظر اقتصادی توجیه ندارد.
سنسور بیم فنسی برای حفاظت از اماکن

آیا بیم خطی را در فضای داخلی ( بسته ) میتوان استفاده کرد؟

قطعا جواب مثبت است. معمولا بیم های لیزری رو به گونه ای طراحی میکنند که در برابر شرایط متفاوت آب و هوا مقاومت داشته باشد. مثلا اکثر بیم های موجود در بازار دارای گواهی استاندارد IP67 هستند که نشان دهنده ی مقاومت در برابر پاشش آب و گرد و غبار است. اما این دلیل نمیشود که در فضای داخلی نمیتوانید از آن استفاده کنید. 

و به نظر میرسد که با استفاد از بیم های خطی در فضای داخلی حتی شرایط استیبل تری رو هم داشته باشیم. چون خبری از گرمای زیاد و نور مستقیم خورشید نیست.

انواع بیم خطی دزدگیر

بیم های خطی بر اساس تعداد لنز ها، متراژ پوشش دهی و البته ارتفاعی که دارند به چندین دسته ی مختلف تقسیم میشود. که در ادامه برای هر دسته یک یا چند بیم خطی با کیفیت را معرفی کرده ایم. آشنایی با مشخصات این بیم ها باعث میشود تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

 1. بیم  20 متری 1 خط | ABO-20 ( پارکینگی )
 2. بیم 100 متری 2 خط | ABT-100F ( تنظیم فرکانس )
 3. بیم 250 متری 3 خط | ABE-250 ( برد بسیار بالا )
 4. بیم 250 متری 4 خط | ABH-250L ( برد بسیار بالا )
 5. بیم 100 متری 4 خط | ABI-4100 ( فنسی )
 6. بیم 100 متری 6 خط | ABI-6100 ( فنسی )

راهنمای خرید بیم خطی

در ادامه هرکدام از بیم های خطی را معرفی و بررسی خواهیم کرد. تا علاوه بر آشنایی با انواع بیم های خطی، بدانید که کدام مدل برای سیستم دزدگیر باغ و ویلای شما مناسب تر است. ما در این راهنمای خرید متراژ، تعداد خطوط و البته ارتفاع بیم های فنسی را مورد بررسی قرار داده ایم تا با اشنایی با هرکدام، بیم خطی دزدگیر مورد نیاز خودتان را بتوانید تهیه کنید.

بیم خطی 20 متری

بیم تک خط ABO

بیم 20 متری تک خط

 

بیم خطی ABO-20 یک سنسور حرکتی سیمی با متراژ پوشش دهی 20 متری است. این سنسور ها معمولا در ورودی درب پارکینگ، کرکره برقی یا سیستم های دزدگیر با متراژ زیر 20 متر نصب میشوند.

این سنسور نمونه ی وارداتی سلکوسیستم است که در تست های انجام شده تا برد 30 متری هم عملکرد مناسبی دارد.

نصب بیم خطی 20 متری

این بیم با استفاده از برق 12 یا 24 ولت DC تغذیه میشود. روی فرستنده ی این بیم، چراغ پاور و روی قسمت گیرنده ی این بیم چراغ های پاور، لِوِل و آلارم وجود دارد. که با استفاده از چراغ های پاور از تغذیه آن مطمین میشویم. 

برای اینکه خیلی راحت بتوانیم فرستنده و گیرنده ی بیم را دقیقا روبروی هم قرار بدهیم، باید از چراغ LEVEL کمک بگیریم. وقتی این چراغ روشن شد یعنی سیگنال بین فرستنده و گیرنده برقرار است و بیم ما فعال شده است.

 

بیم خطی 100 متری ABT-100F

با قابلیت تنظیم فرکانس

بیم خطی ABT-100F یکی از خاص ترین بیم های موجود در بازار است. این بیم قابلیت تنظیم فرکانس دارد و همین باعث شده تا بدون اختلال بتوانید از چند بیم در کنار یکدیگر استفاده کنیم. این نکته در پروژه های بزرگ دزدگیر مانند دیوار کشی در اطراف یک ویلا بسیار مهم است.

این بیم با استفاده از دو لنز شفاف با کیفیت میتواند فاصله ای به طول 100 متر را به راحتی پوشش بدهد. از این سنسور لیزری بیشتر در دور ویلاها روی دیوار، استخر های ماهی، باغ ها و در کل برای متراژ های زیر 100 متر استفاده می‌شود.

نصب بیم 100 متری ABT-100F
 

برای نصب این بیم خطی کافیست از 12 یا 24 ولت استفاده کنید. با استفاده از پیروسکوپی که در جعبه ی این سنسور وجود دارد میتوانید سنسور های فرستنده و گیرنده را دقیقا در مقابل هم قرار دهید. امکان لنز ها به چپ و راست و بالا و پایین باعث شده تا نصب آنها کمی ساده تر باشد.

نکات دیگری که در هنگام نصب این سنسور لیزری باید به آن توجه کنید، تنظیم فرکانس برای عدم تداخل بیم ها، تنظیم شدت تابش امواج با توجه به فاصله ای که اون ها رو از هم نصب میکنید. و تنظیم میزان تاخیر این بیم خطی است، که به بیم این رو میده با عبور پرنده با سرعت زیاد، دچار اختلال نشود و دزدگیر را فعال نکند.

بیم خطی 250 متری ABE-250

نمونه ی وارداتی درجه یک

بیم خطی ABE-250 یکی از بیم های برد بلند برای دزدگیر اماکن به حساب می آید که کاربری بسیار خاصی دارد. این بیم دارای سه لنز شفاف با کیفیت و متراژ پوشش دهی 250 متری است. از این بیم بیشتر در ویلاهای بزرگ، باغ ها و یا حتی دامداری و … استفاده میکنند.

نصب بیم 250 متری ABE-250

این سنسور لیزری مانند سایر بیم های خطی دارای تنظیماتی است که در هنگام نصب باید به آنها توجه کنید. ترمینال های این بیم به صورت جدا شونده هستند که امکان اتصال سیم های آلارم و تغذیه را بسیار راحت کرده است. چراغ های سیگنال در این بیم خطی 250 متر یکی از مهمترین ابزارها برای تراز کردن فرستنده و گیرنده به حساب می آید. هر چقدر تعداد چراغ های روشن شده بر روی فرستنده بیشتر باشد، میزان تراز بودن فرستنده و گیرنده دقیق تر است و ارتباط بین آنها کاملا برقرار شده است.

بیم خطی 250 متری ABH-250L

یکی از با کیفیت ترین بیم های خطی دزدگیر اماکن

بیم خطی 4 خط 250 متری

این سنسور لیزری 4 خط، یکی از با کیفیت ترین سنسور های دزدگیر اماکن در بازار است. البته نمونه های مشابه با این بیم در بازار وجود دارد که از لحاظ کیفیت ساخت بدنه، لنز ها و برد الکترونیکی، از این بیم کمی ضعیف تر هستند. و همین باعث شده تا متراژ کاربرد آنها به جای 250 متر، نزدیک به 200 متر باشد.

از بیم خطی ABH-250L میتوانید در دزدگیر باغ و ویلا، یا کارگاه های بزرگ صنعتی که از دیوار کشی درستی برخودار نیستند استفاده کنید.

نصب بیم 250 متری ABH-250L

نصب این بیم با توجه به متراژ پوشش دهی بالایی که دارد به دقت زیادی هم نیاز دارد. این بیم دارای سیستم تنظیم تاخیر است که با تنظیم کردن آن میتوانید از تشخیص خطاهایی مانند عبور پرنده یا افتادن برگ جلوگیری کنید.

نکته ی نصبی که در این بیم خطی و سایر بیم ها وجود دارد، این است که بیم ها را حتما به صورت کاملا دقیق تراز کنید و آنها را به پایه ها یا دیواری که قرار است متصل کنید، محکم کنید. چون کوچکترین تغییری در زاویه بیم ها، آنها را از مدار خارج کرده و دزدگیر را فعال میکند.

برای آموزش نصب این بیم خطی 250 متری میتوانید از ویدئو آموزشی زیر استفاده کنید.

 

بیم خطی 100 متری ABI-4100

 
بیم خطی 100 متری 4 خط ( فنسی ) ABI-4100

بیم 100 متری 4 خط دزدگیر اماکن یعنی ABI-4100 با 4 لنز و پرتو، ارتفاعی نزدیک به 80 سانتی متر دارد، که دقیقا مانند یک فنس ( دیوار ) حفاظتی عمل میکند. این بیم خطی دزدگیر، تا 100 متر را پوشش دهی میکند. از این سنسور دزدگیر میتوانید برای دیوار های اطراف ویلا یا باغتان استفاده کنید.

البته کشاورزان و باغداران نیز میتوانند از بیم خطی 100 متری ABI-4100 به عنوان یک دیوار هشدار دهنده برای ورود حیوانات وحشی استفاده کنند. تا محصولات خودشان را در برابر خطرات آنها حفظ کنند.

بیم 6 خط 100 متری ABI-6100

بیم فنسی ( با قابلیت تنظیم فرکانس برای عدم تداخل چند بیم )

بیم خطی 100 متری 6 خط ( فنسی ) ABI-6100

بیم های فنسی یا همان بیم های سری ABI با بیم های دیگر متفاوت بوده و از تفاوت های آنها میتوان به جنس آلمینیومی بدنه و تعداد خطوط بیشتر آنها اشاره کرد. و البته مهمترین تفاوت این بیم های فنسی با سایر بیم ها در ارتفاع آنهاست. بیم خطی ABI-6100 ارتفاع 110 سانتی دارد که آن را مانند یک دیوار محافظ ساخته است.

این بیم ها در پروژه های و در متراژ های مختلف استفاده میشوند. این بیم خطی 100 متری و 6 خط است. که عبور از آن برای هر سارقی واقعا غیر ممکن است. البته به شرط اینکه در مکان درست و به صورت دقیق نصب شده باشد.

آیا پرتو بیم خطی مانند نور لیزر دیده میشود؟

خیر، زیرا پرتو نوری که در بیم های خطی استفاده میشود از نوع مادون قرمز ( فروسرخ ) است. و این طیف نوری قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نیست.

نتیجه گیری

در این راهنمای خرید چندین نمونه از سنسور بیم خطی دزدگیر اماکن، باغ و ویلا را مورد بررسی قرار دادیم. که هر کدام از آنها برای مواردی خاص و مکان های مختلف قابل استفاده هستند. آشنایی با این سنسور های لیزری دزدیگر باعث میشود از صرف هزینه های زیاد برای چشمی فضای باز جلوگیری کنید و داشتن دزدیگر برایتان صرفه ی اقتصادی داشته باشد.

در نهایت اگر فکر میکنید هنوز مردد هستید و یا نیاز به مشاوره با یک متخصص در زمینه ی دزدگیر اماکن را دارید، حتما در بخش نظرات ما را در جریان بگذارید. یا اینکه از طریق شماره های موجود در سایت، با متخصصین ما ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مار در سلکوسیستم همیشه تلاش کرده ایم تا در کنار ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مشاوره ای، مطالب مهم را به صورت محتوای ویدئویی یا متنی بررسی کنیم و با شما به اشتراک بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه چشمی DG85 و چشمی مایکروویو
بررسی محصولات دزدگیر

مقایسه چشمی DG85 و مایکروویو

چشمی پارادوکس DG85 و چشمی مایکروویو Selco، هر دو جزو چشمی های وزنی دزدگیر اماکن هستند که برای استفاده در

پارتیشن بندی دزدگیر اماکن
آموزش دزدگیر

پارتیشن بندی دزدگیر اماکن

سیستم های دزدگیر اماکن در راستای افزایش و حفظ امنیت اماکن مختلف با قابلیت های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند

بررسی کاربرد چشمی سقفی دزدگیر اماکن
آموزش دزدگیر

بررسی کاربرد و نصب چشمی سقفی

توی این مقاله قصد داریم تا بیشتر با کاربرد چشمی سقفی پارادوکس و چشمی سقفی کواد، آشنا بشیم و استانداردهای