تنظیمات زون پدال در دزدگیرهای مختلف

Picture of صادق سمامی
صادق سمامی
پدال در کنار سه دزدگیر سایلکس، کلاسیک و فایورال

همانطور که در دسته بندی پدال دزدگیر اماکن گفته شد، پدال دزدگیر یکی از تجهیزات امنیتی در سیستم دزدیگر اماکن است که بیشتر برای اماکنی مانند طلافروشی، بانک، صرافی و… که امکان سرقت در حضور افراد دیگر وجود دارد، به کار گرفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا نحوه اتصال و تنظیمات زون پدال در دزدیگر سه برند سایلکس، کلاسیک و فایروال را بررسی کنیم. اگر شما هم از این سه برند استفاده می‌کنید، تا انتها همراه باشید.

زون پدال در دزدگیر اماکن

زون پدال معمولا در دزدگیرهای مختلف یک زون 24 ساعته به حساب می‌آید که پیوسته در حالت فعال قرار دارد. یعنی حتی اگر دزدگیر شما در حالت غیرفعال یا نیمه‌فعال نیز باشد، آن زون فعال بوده و با تحریک شدن، دزدگیر را در حالت هشدار قرار خواهد داد.

زون‌های 24 ساعته‌ای که برای پدال استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارند و در دزدگیرهای مختلف، با روش‌های متفاوتی تنظیم میشو‌ند که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

تنظیمات زون پدال در دزدگیر سایلکس

پدال دزدگیر در کنار پنل دزدگیر سایلکس

دزدگیرهای سایلکس سری SG8 دو مدل S و Q، درای 8 حالت مختلف برای زون‌ها هستند که دو حالت Panic و Holdup برای حالتی در نظر گرفته شده که پدال یا کلید شستی به آن وصل شده باشد. این دو حالت از زون، 24 ساعته هستند و در هر سه حالت غیرفعال، فعال و نیمه‌فعال، دائما فعال هستند. اما این دو حالت تفات‌هایی با هم دارند که در ادامه آنها را توضیح داده‌ایم.

زون پنیک (Panic)

زون 24 ساعته پنیک، یک زون برای حالت اضطراری به حساب می‌آید. از این زون برای استفاده از پدال دزدگیر یا هر نوع کلید دیگری می‌توانید استفاده کنید. در این نوع زون با فشار دادن پدال، سریعا دزدگیر در حالت هشدار قرار خواهد گرفت و تماس، پیامک و آژیر هشدار به صورت همزمان فعال خواهند شد.

زون هولد آپ (Holdup)

زون Holdup نیز یک زون اضطراری و 24 ساعته است مانند زون پنیک است. اما این زون دو حالت خاص برای قرار دادن دزدگیر در حالت هشدار دارد. یعنی اگر پدال را کمتر از 3 ثانیه فشار بدهید، دزدگیر به صورت سایلنت در حالت هشدار خواهد رفت. یعنی بدون آژیر کشیدن، شروع می‌کند به تماس گرفتن و تماس با مخاطبین دزدگیر.

اما اگر پدال دزدگیر را بیش از 3 ثانیه فشار بدهید، آژیر به صدا در آمده و پنل مرکزی شروع می‌کند به ارسال پیام هشدار و برقراری تماس با مخاطبین.

توجه داشته باشید که پنل SG8-lite دزدگیر سایلکس این دو حالت زون را ندارد و بهتر است برای اماکن مهم استفاده نشود. اما اگر به اجبار از آن استفاده می‌کنید، میتوانید از زون 24 دیگری مانند fire برای اتصال پدال استفاده کنید. (این کار اصلا توصیه نمی‌شود)

برای تنظیمات زون پدال در دزدیگر سایلکس مدل‌های SG8-Q و SG8-S می‌توانید از طریق اپلیکیشن یا پنل خود دستگاه اقدام کنید. در پنل باید به منو شماره 5 که مربوط به زون است بروید و بعد وارد منو Edit Zone بشوید.

تنظیمات زون پدال در دزدگیر کلاسیک

پدال دزدگیر در کنار پنل دزدگیر کلاسیک

در دزدگیر کلاسیک Z4 Ultra، مانند دزدگیر سایلکس نمی‌توانیم از هر زونی برای اتصال به پدال استفاده کنیم. یعنی فقط زون شماره 4 قابلیت استفاده به صورت 24 ساعته را دارد. که تنظیمات آن نیز به صورت مراحل زیر انجام می‌شود.

برای تنظیم زون روی حالت پدال در دزدگیر کلاسیک، مراحل زیر را طی کنید:

  1. دستگاه را غیرفعال کنید
  2. در صورت سالم بودن فیوز AUX دکمه LRN روی برد کلاسیک را فشار دهید.
  3. دکمه قفل بسته روی ریموت را یک لحظه فشار داده و سپس دکمه LRN را رها کنید.

در اینجا با تکرار این مراحل می‌توانید بین سه حالت مختلف زون (معمولی، 24 ساعته و پدال ) جابجا شوید و حالت پدال را انتخاب کنید.

  • یک بیب: زون 4 در حالت 24 ساعته قرار گرفته است.
  • دو بیب: زون 4 روی حالت مخصول پدال قرار گرفته است.*
  • سه بیب: زون 4 در حالت زون معمولی قرار گرفته است.
  1. سیستم را یک بار با ریموت فعال و غیرفعال کنید تا تغییرات اعمال شود.

حالا که با شنیدن دو صدای بیب، حالت مخصوص پدال را برای زون شماره 4 انتخاب کردید باید بدانید که این حالت چگون کار می‌کند.

در اتصال پدال به زون شماره 4، زمانی که شما پدال را برای یک لحظه فشار بدهید، دزدگیر به صورت بی‌صدا به حالت هشدار خواهد رفت. در اینصورت، آژیر به صدا در نمی‌آید اما پیامک هشدار ارسال شده و تماس هشدار برقرار می‌شود.

اما اگر پدال را بیش از یک لحظه فشار بدهید و آن را در حالت فشرده نگه دارید، دزدگیر همراه با آژیر کشیدن وارد حالت هشدار شده و پیامک و تماس هشدار را نیز برقرار خواهد کرد.

البته تمام موارد بالا زمانی معنی پیدا می‌کند که شما در کنار پنل دزدگیر Z4 Ultra از تلفن کننده G1 کلاسیک نیز استفاده کنید.

تنظیمات زون پدال در دزدگیر فایروال

پدال دزدگیر در کنار پنل فایروال

در دزدیگر فایروال مدل های F9 و F10 از دو حالت زون می‌توانید برای اتصال پدال استفاده کنید. زون 24 ساعته و زون مخفی، دو حالتی هستند شما باید بین آنها انتخاب کنید. در ادامه ویژگی‌های هر کدام از آنها را توضیح داده‌ایم:

زون با حالت 24

اگر در اتصال پدال به دزدگیر فایروال از زون 24 ساعته استفاده کنید، به محض فشار دادن پدال، دزدگیر در با آژیر کشیدن در حالت هشدار قرار خواهد گرفت.

اما اگر زون متصل به پدال را در حالت مخفی قرار بدهید، با فشار دادن پدال، دزدگیر دیگر آژیر نمی‌کشد. اما SMS هشدار ارسال شده و تماس با مخاطبین برقرار می‌شود.

تنظیمات زون دزدگیر فایروال را از طریق منو و گزینه‎‌ی ” تغییر نوع زون ها ” اقدام کنید.

نتیجه گیری

قطعا برندهای زیادی برای دزدیگر اماکن وجود دارند که همگی دارای ارزش خاص خودشان هستند. اما ما سعی کرده‌ایم تا با نشان دادن وضعیت زون پدال در سه برند پر استفاده، آموزشی را برای همه داشته باشیم.

هر سوالی در مورد سیستم دزدگیر اماکن در هر بخشی دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را از سلکوسیستم بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زون دینگ دانگ دزدگیر کلاسیک
آموزش دزدگیر

دینگ دانگ دزدگیر کلاسیک

دینگ دانگ، در واقع همون صدای قدیمی و خوشایندیه که قبلاً از زنگ بالای درب مغازه‌ها میومد و وقتی درب