اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر کلاسیک

Picture of صادق سمامی
صادق سمامی
اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر کلاسیک Z4 Ultra

تلفن کننده G1 کلاسیک یکی از تجهیزاتی است با اتصال به پنل دزدگیر کلاسیک امکان دریافت SMS و تماس را در هنگام فعال شدن هشدارها فراهم میکند. در این مطلب قصد داریم تا نحوه ی اتصال تلفن کننده ی G1 به دزدگیر کلاسیک سری Z4 را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر کلاسیک

برای اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر کلاسیک Z4 Ultra به 6 رشته سیم نیاز دارید اما اگر قصد دارید تا دو خروجی رله را نیز در اختیار داشته باشید، باید از 8 رشته سیم استفاده کنید.

در نصب تلفن کننده G1 سعی کنید کمی آن را با فاصله از پنل اصلی دزدیگر نصب کنید و برای این کار بهتر است از کابل شبکه یا سیم آیفون استفاده کنید.

تلفن کننده ی G1 کلاسیک

تلفن کننده G1 کلاسیک یکی از بهترین تلفن کننده‌های دزدیگر اماکن است که با استفاده از خط تلفن ثابت و سیمکارت می‌تواند پیام‌های هشدار را به صورت SMS یا تماس تلفنی به شما برساند. این تلفن کننده دارای 70 حافظه‌ی شماره تلفن و نرم افزار اندروید و iOS است که کاربری راحتی را فراهم کرده است.

قابلیت نام گذاری زون‌ها و ریموت‌ها، امکان ضبط دو پیام صوتی مجزا، گزارش 200 رویداد اخیر و چندین آپشن دیگر، از مشخصات این تلفن کننده کلاسیک است. برای اطلاع بیشتر از مشخصات و قیمت تلفن کننده G1 میتونید از لینک زیر استفاده کنید.

برای انجام تمام تنظیمات این تلفن کننده، مانند شماره دادن به دزدگیر Z4، میتوانید به « تنظیمات تلفن کننده G1 کلاسیک» مراجعه کنید.

سیم بندی اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر

نقشه سیم بندی اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر z4 Ultra کلاسیک

نکته مهم؛ حتما پاور را قطع کنید؛ یعنی پنل را از باتری یا برق شهری جدا کنید. یا اینکه فیوز G1 روی برد دزدگیر کلاسیک Z4 را خارج کنید.

برای اتصال تلفن کننده G1 به دزدگیر کلاسیک مراحل زیر را انجام دهید:

  • برای تغذیه G1 باید پایه های + و – پنل دزدگیر Z4 را به پایه + و – تلفن کننده G1 وصل کنید.
  • پایه های A و D روی پنل دزدگیر را به پایه های شماره 2 و 3 خروجی منفی یا همان OUT روی پنل G1 وصل کنید. پایه A به OUT- شماره 2 و پایه D را به OUT- شماره 3 متصل کنید.

پایه های A و D برای فعال و غیرفعال کردن پنل Z4 استفاده میشوند. حرفه A مخفف Active (فعال) و D مخفف کلمه ی Deactive (حالت غیرفعال) است.

  • پایه Trg یا همان تریگر – پنل Z4 را به پایه TRG – شماره 3 متصل کنید.

پایه های TRG در واقع در زمان تحریک شدن دزدگیر (تحریک شدن سنسور ها)، از طریق ولتاژ منفی فعال شده و دستگاه شروع به SMS دادن و تماس گرفتن میکند.

  • پایه LOG پنل رو به LOG تلفن کننده G1 متصل کنید.

این پایه برای انتقال ریزگزارشات از پنل دزدیگر به تلفن کننده G1 تعبیه شده است.

تا اینجا تلفن کننده G1 را به پنل دزدگیر کلاسیک سری Z4 متصل کرده ایم. با همین اتصال، این تلفن کننده 2 خروجی منفی رله نیز برایم فراهم کرده که میتوانیم از آنها استفاده کنیم. پایه های شماره 1 و 4 در OUT- پایه های مربوط به خروجی رله هستند.

رله در دزدیگر اماکن چیست؟

رله به بیان ساده، یک کلید برای کنترل لوازم برقی است. که در دزدگیر اماکن به شما این امکان را میدهد تا مثلا دربازکن برقی، پمپ آب، لامپ و … رو به سیستم دزدیگر متصل کنید و با استفاده از ریموت یا اپلیکیشن دزدگیر اون ها رو کنترل کنید.

برای آشنایی بیشتر با برد رله و نحوه ی سیم بندی اون پیشنهاد میکنم حتما به دو مطلب « نصب رله دزدگیر » که در اون سیم بندی اختصاصی برد رله کلاسیک توضیح داده شده و « نصب رله دزدگیر سایلکس » سر بزنید.

نتیجه گیری

نحوه ی سیم بندی و اتصال تلفن کننده G1 به پنل دزدگیر کلاسیک هم به صورت متنی و هم به صورت ویدئو در این مقاله آمده تا به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید. منتهی حتما نکاتی که در ابتدا راجب پاور و انتخاب کابل گفته شده را رعایت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

اما در صورت مواجه شدن با مشکل نگران نباشید میتوانید از طریق نظرات همین مقاله، یا با استفاده از شماره تلفن های موجود در سایت سوالتان را از متخصصین سلکوسیستم بپرسید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوربین بولت مداربسته
آموزش دوربین مداربسته

دوربین بولت مداربسته

دوربین بولت (Bullet Camera) یک نوع دوربین مداربسته است که به دلیل شکل استوانه‌ای و باریک آن به این نام

تفاوت DVR و NVR
آموزش دوربین مداربسته

مقایسه DVR و NVR دوربین مداربسته

در سیستم‌های دوربین مداربسته، چند نوع دستگاه ضبط ویدئو وجود دارد که برای مدیریت و ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته به